Cel i zakres czasopisma

Czasopismo „Galicja. Studia i materiały” powstało w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2015 roku. Rocznik odpowiada potrzebom międzynarodowego środowiska badaczy skupionych na przeszłości dawnych ziem polskich zaboru austriackiego w XVIII-XX w. Wielokulturowa specyfika tego obszaru, na którym zamieszkiwali lub przejawiali swą aktywność przedstawiciele narodów dawnej monarchii austriackiej (Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Niemcy, Ukraińcy) stanowi dziś o tożsamości współczesnych państw tego regionu (Polska, Ukraina).
„Galicja. Studia i materiały” jest czasopismem recenzowanym dotyczącym historii Galicji austriackiej (1772-1918). Na łamach czasopisma publikowane są artykuły monograficzne, materiały, edycje źródeł, recenzje książek i sprawozdania z wydarzeń związanych z dziejami Galicji. Poszczególne tomy mają charakter interdyscyplinarny. Czasopismo przyjmuje teksty z dziedziny nauk: historycznych, filozoficznych, literaturoznawstwa, nauk o sztuce, nauki o kulturze i religii. Szczególną uwagę zwracamy na problemy związane z historią społeczno-gospodarczą, historią mentalności, historią kobiet, historią historiografii, historią filozofii i historią religii.

Pismo „Galicja. Studia i materiały” znajduje się na liście punktowanych czasopism naukowych opublikowanej przez MEiN  - posiada 70 pkt.

 

Szanowni Państwo

Potrzeba wydawania rocznika poświęconego dziejom Galicji została zasygnalizowana już w wiosną 2009 r., kiedy w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpoczął swe prace Międzynarodowy Zespół Badawczy „Galicja 1772-1918”. Efektem prac Zespołu skupiającego historyków z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier było sześć międzynarodowych konferencji zorganizowanych w Rzeszowie, Przemyślu, Poznaniu i Lwowie, których pokłosiem są m.in.: Galicja 1772-1918. Problemy metodologiczne, stan i potrzeby badań, red. A. Kawalec, W. Wierzbieniec, L. Zaszkilniak, t. 1-3, Rzeszów 2011; Galicja a powstanie styczniowe, red. M. Hoszowska, A. Kawalec, L. Zaszkilniak, Warszawa-Rzeszów 2013; Galicyjskie drogi i bezdroża: studium infrastruktury, organizacji i kultury podróżowania, red. J. Kamińska-Kwak, Rzeszów 2013; Życie codzienne, gospodarka, kultura i społeczeństwo polskie w latach 1772–1918. Rozprawy z dziejów ziem polskich w okresie zaborów, red. W. Łazuga i D. Szymczak, Poznań 2015; Między polityką, historią a pamięcią historyczną. Studia z dziejów Polski okresu porozbiorowego, red. W. Łazuga i S. Paczos, Poznań 2015; Kobieta w Galicji. Nowoczesność i tradycja, seria: Galicja i jej dziedzictwo, red. J. Kamińska-Kwak, S. Kozak, D. Opaliński, Rzeszów 2016.

 

Działy pisma:

  • Rozprawy i artykuły
  • Źródła i materiały
  • Recenzje, omówienia
  • Bibliografia Galicji
  • Kronika/sprawozdania

Skład pisma:

  • Łączna objętość w arkuszach wydawniczych - 15 do 20
  • Zawartość pozycji: min. 24 łącznie w ramach wszystkich działów
  • Termin składania tekstów do kolejnego tomu - grudzień każdego roku
   

Zaproszenie do współpracy

Szanowni Państwo,

Oddajemy do rąk Czytelników bieżący tom rocznika „Galicja. Studia i materiały”, obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnego, który ukaże się w następnym roku kalendarzowym. W publikowanych tomach poruszymy różnorodną tematykę w tym z odniesieniami do krajów Habsburgów oraz do teraźniejszości.
Jak Państwo zauważyli, niektóre tomy pisma „Galicja. Studia i materiały” mają charakter monograficzny, nie jest to jednak regułą, dlatego zapraszamy do przesyłania tekstów o zróżnicowanej tematyce, pozostającej w związku z ogólnym profilem pisma, jakim jest Galicja. Kształt następnych numerów będzie zależała od zgłaszanych przez Państwa propozycji.

Interesuje nas tematyka z zakresu szeroko rozumianych dziejów Galicji: politycznych, społeczno-gospodarczych, socjograficznych, kulturowych. Liczymy na współpracę kulturoznawców, badaczy historii prawa i ustroju, kultury i myśli politycznej, religii i kościołów, dziejów nauki i oświaty, prasy, historii historiografii, literaturoznawców, historyków sztuki, architektury, muzyki. Prosimy o nadsyłanie m.in. artykułów poświęconych życiu codziennemu, tekstów o charakterze biograficznym, dotyczących wybitnych indywidualności galicyjskich, a także autoryzowanych wywiadów z współczesnymi czołowymi badaczami dziejów Galicji. Chcemy też szukać odpowiedzi na nowe nurty historiograficzne.
Na łamach pisma publikować będziemy źródła oraz materiały do dziejów Galicji, recenzje i omówienia prac poświęconych dziejom tej prowincji.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do współpracy.